Kniha návštev

Dátum: 23.06.2014

Vložil: Zaujemca o historiu

Titulok: Kalpak

co je to za modu, ze kazdy "slovensky" husar z obdobia napoleonskych vojen namiesto predpisovej pokryvky hlavy nosi kalpak???? A to nie je len vas problem, ale aj toho druheho "slovenskeho regimentu"....
Vopred dakujem za odpoved....

Dátum: 24.06.2014

Vložil: Maják

Titulok: Re:Kalpak

v priebehu koaličných vojen sa pokrývka hlavy u husárskych plukov niekoľko krát menila. Nedá sa použiť jeden výstrojný predpis na celé obdobie. Ide o to ktorú konkrétnu časť vojen konkrétny reenactor zobrazuje. Za seba môžem prehlásiť, že používam ako kalpak, tak aj čákov, pre táborový život táborovú čiapku ( tú len pre obdobie po r.1811) Rôzne by mali byť aj strihy uniformy a monogram panovníka. V slovenských podmienkach je to ale finančne veľmi náročné. A tak sa výstroj doplňuje podľa finančných možností majiteľa uniformy.

V prípade nášho regimentu používame kalpak ako jednotiaci prvok. Nie všetci v súčastnosti disponujú čákovmi, a keď že výstroj je pomerne nákladná, nedá sa vystrojiť hneď všetkým potrebným. Kalpaky vyrábame sami, čákovy sa pokúšame rekonštruovať rovnako, zatiaľ bez úspechu.

Dátum: 26.06.2014

Vložil: Zaujemca o historiu

Titulok: Re:Re:Kalpak

No trochu si dovolim oponovat.... kalpak bol nahradeny jednoznacne este pred koalicnymi vojnami. Urcite sa u dostojnikov uplne v pociatku koalicnych vojen vyskytli odlisnosti a extremy, ale cisar Frantisek toto jednoznacne zakazal v priebehu koalicnych vojen. Takze je mozne predpokladat, ze v obdobi koalicnych vojen ziadny z regimentov nenosil kalpak. Ten bol predsa nahradeny uz v roku 1767 jednoduchym cakom, preto je velmi malo pravdepodobne, ze sa na zaciatku koalicnych vojen u niektoreho z regimentov este vyskytoval kalpak.
Dalsia vec, ktora je zavadzajuca je tvar vasich kalpakov. Ak to ma byt kalpak z obdobia sedemrocnej vojny, tak by mal byt vyssi, kozusina by mala byt asi ina a mal by mat jednoduche snurovanie, mozno aj bez tych peniazkov. Vase kalpaky silne pripominaju francuzske s typom snur, ktore sa pouzivali na rakuskych cakach v koalicnych vojnach.
Chapem, ze v slovenskych podmienkach je to asi tazke, ale nevidim dovod na to, aby sa prekrucala historia a vystroj sa prisposobvala nejakemu "vysnenemu vyzoru". To je zavadzajuce. Klobuk dolu pred vyrobcom, je to skvela praca, len mam pocit, ze vysla uplne na prazdno. Preco ste teda ako jednotny prvok nepouzili kalpak zo sedemrocnej vojny? Namiesto neho mate kalpak, ktory vlastne ani nepatri na hlavu rakuskeho husara.....a to je skoda.
Dufam teda, ze snaha o rekonstrukciu caka prinesie coskoro svoje ovocie a umozni vam nahradit (sice pekny ale historicky nekorektny) kalpak vo vasej vystroji.

Dátum: 30.12.2013

Vložil: Eva a Renda

Titulok: Bratislavský mír

A ten náš Matroš zase bez pušky ?!?!?

Dátum: 05.01.2014

Vložil: Majak

Titulok: Re:Bratislavský mír

To je tak keď sa zbrane musia občas poslať na servisnú prehliadku... :) ani artileria netahala zo sebou kanón... :)

Dátum: 14.01.2013

Vložil: Stanislav Miko

Titulok: Vďaka Vám za rodákov Ladislava Gabriša Škultétyho

Obdivujeme Vašu prácu.
V tomto bode ( Ladislav Gabriš Škultéty) sa naše záujmy stretávajú.
www.facebook/Mojtin
( choď cez Foto do Alba a tam je samostatný album L.G.Š.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.375820225829114.85071.286664984744639&type=3

Keď bude z Vašej strany vôľa, navrhujem spoluprácu

Dr. Stanislav Miko
0915174747
stanomiko@gmail.com
www.facebook/Mojtin

Dátum: 08.08.2012

Vložil: Mia

Titulok: Super...

Ciao, tešim sa , že si dal do kopy takuto fajn stranku... :-) len ju plň fotečkami, nech máme čo pozerať :-)

Dátum: 07.08.2012

Vložil: Vera

Titulok: Moc pěkné!

Ahojky, no to jsou pěkné a přehledné stránky! Těším se!:-)

Dátum: 07.08.2012

Vložil: Maják

Titulok: Re:Moc pěkné!

Ďakujeme...

Dátum: 07.08.2012

Vložil: Ketrinka

Titulok: ;-)

Peknučké to tu máte... Vitajte na webe... ;-)

<< 20 | 21 | 22 | 23 | 24

Pridať nový príspevok