Ako sme kupovali koňa a kúpili celé stádo

07.12.2013 17:16

naplnený dojmami z rekonštrukcie bitky pri Slavkove, sme sa rozhodli pre nezáväznú návštevu kobylky vhodnej pre gemainer husara Kovacsicsa. A tak sme v sobotu ráno nasedlali kone pod kapotou a vyrazili na Kysuce. Aby sme len tak po daromnici neviedli cestu, do cestovneho harmonogramu sme pridali zastávku vo Vrbovom, kde sa ponúkal na predaj 3 ročný žrebec českomoravského belgika menom Riki. Pri príchode na polosamotu, kde tento koňoš trávi svoj pohodlný život, nás prívítal a samou radosťou takmer umaznal k smrti nádherný pes Nemeckej dogy.

Po prezretí, krátkom posedení sa musíme presunúť ďalej na sever. Cestou sa v podstate žiadne prekvapujúce situacie nevyskytli až na menšiu snehovú prietrž. Po stretnutí z majiteľkou kobylky sa vydávame na cestu na zasnežené pasienky pod vrchom Ostré. Na hlavnej ceste nie je čo riešiť, nie však po odbočení na neudržiavanú vedľajšiu. Na nej po asi 2 km súvislého stúpania sa objavila ostrá ľavotočivá zákruta. A tu čo že sa to neudialo, napriek zaradenej rýchlosti a nevyšliapnutej spojke sa autíčko zastavilo, čo zastavilo, začalo sa pomaly sunúť dole kopcom priamo do zákruty. Po niekoľko násobnom prešlapávaní brzdového pedála sa mi konečne podarilo stabilizovať spätný pohyb, a zastaviť vozidlo. Gemainer husar Kovacsics vystúpil a odkráčal dávať pozor aby pri cúvaní mi nik nevyšiel na chrbát. Vozidlo z majiteľkou kobylky podľa telefonickej informácie skončilo o zákrutu vyššie mimo cesty a čakalo na traktor, ktorý by ho vyprostil a dostal späť na cestu. Počas cúvania na úzkej súvislým ľadom pokrytej ceste ma zalieval studený pot. Predsa len autíčko lietalo zo strany na stranu a nikde ani cm navyše. Cúvanie obnášalo asi kilometer zostupu, kým sa otvorila cesta tak že sa dalo auto otočiť. Kobylu sme ani nevideli a predpokladám že sa do jari pre ňu ani nebude dať ísť. Hádam do jari vydrží a počká si na svoju husársku kariéru. Cestou domov sme sa rozhodli spraviť dobrý skutok a tak sme v snehovej chumelici vzali do auta stopára. Aby ste mali aspon predstavu o aké koníky sa jedná vložil som sem fotky z inzertného portálu kde sme ich našli. Ešte nás čaká výročie Bratislavského mieru a tým ukončíme tohoročnú napoleonsku sezónu.

kobylku ani žrebca sme nekúpili, ale v nedeľu sme sa boli pozrieť na celé stádo koní, previezli sme sa a po niekoľkých hodinách čakania prichádza rezultát a do husárskej stajne pribudlo 150 koní. Gemainer husar Kovacsics je jednoducho hamížny, tak ich vlastní celé stádo. Predsa len pochádzajú z Francúzska a ich uniforma je modrá.  :)

 

mjr. Martin Maják Kompas