Bratislavský mier 2013, alebo ako sme sa lúčili zo sezónou

29.12.2013 21:03

26.12.1805 po bitke pri Slavkove bol podpísaný mier medzi rakúskym cisárom Františkom I, a francúzskym cisárom Napoleonom Bonaparte. Podpisu tohoto významného dokumentu sa osobne nezúčastnil ani jeden z monarchov, ale nechali ho podpísať svojimi zástupcami. Mierová zmluva bola podpísaná v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Keď že túto udalosť sme si doteraz nepripomínali, tak sme sa rozhodli, že podpísanie si pripomenieme a zároveň ukončíme tohoročnú sezónu. Z neďalekých teritórií sa k nám pridali priatelia z radov francúzskej armády... po príjazde pod most SNP, parkujeme nášho francúzskeho otroka, a on vypúšťa zo svojich útrob francúzskych gardových delostrelcov, francúzskeho radového fyziliera 57 pluku a uniformovanú časť nášho regimentu. Nakoľko parkujeme na strane Dunaja ktorej súčasťou sú obranné valy predmostia bráneného v roku 1809 vyrážame svorne cez most do starého mesta a cestou sa kocháme expozíciou fotografií dokumentujúcich skazu, ktorú most SNP znamenal pre podhradie.

Voľným krokom a približujúc našim hosťom históriu mesta prichádzame pred ambasádu Francúzskej republiky na Hlavnom námestí. Francúzi neodolali svojmu bronzovému spolubojovníkovi vracajúcemu sa z ruského ťaženia a zaobstarávajú si fotografickú dokumentáciu. Od tohoto veterána je to už iba na skok k starej radnici a palácu v ktorom sa podpisoval Bratislavský mier.
Pred palácom sa zoraďujeme a na pamiatku si robíme fotografiu :)


V priechode sa nachádza pamätná tabuľa pripomínajúca túto významnú udalosť

pózovaním unavení obsadzujeme miestnu kaviareň v priestoroch paláca a vykladáme podporné prostriedky potrebné k regenerácii organizmu znaveného výkladom mojej maličkosti. Do brušiek vojakom a civilným hosťom nenávratne padajú lahodné kúsky hydiny prichystanej pomocou tančeka v soláriu. Prelievame ich desaťstupňovým chmelovým mokom...

po niekoľkých rundách si uvedomujem, že na hlavnej stanici ma už pár hodín čaká veliaci z novovznikajúceho 33 radového francúzskeho pešieho pluku z Košíc. Budem presnejší a jednalo sa o celé tri hodiny než sa mi podarilo prísť na stanicu. No prísť, priviezli ma ako pána a popol na hlavu som si začal sypať až po návrate do kaviarne a pohostení nášho hosťa.

Napriek príjemnému prostrediu rozhodujeme sa presunúť do priestorov určených primárne k spaniu. Po miernom vzbudení pozornosti v dopravnom prostriedku hromadnej dopravy, vystupujeme na námestí Hraničiarov. Keď že zásoby rôzne lahodných poživatín sú nedostatočné, situáciu zachraňuje istý nemenovaný supermarket. Nakoľko všetky oficiálne náležitosti máme za sebou uvolňujeme stavidlá neviazanej konzumácie a zábavy. Hlavnými hviezdami večera sa stáva keksík(modrá uniforma) a barbie(zeleno-červená uniforma). Konkrétnejšie udalosti si pamätajú tí, ktorí sa zúčastnili... :) Keď že nultý ročník sa stretol z pozitívnym ohlasom, rozhodli sme sa v nastolenom trende pokračovať a 27.12.2014 sa tešíme na opätovné pripomenutie si Bratislavského mieru a posedenie s priateľmi v družnej debate.

 

mjr, Martin Maják Kompas